top of page

Nihan Demirkapı

Ekran Resmi 2019-04-16 02.35.31.png
Nihan Demirkapı bu güne kadar Rod Stewart’tan Emeli Sande’ye, Brian May’den (The Queen) Olly Murs’e, Michael Bublé’ den Josh Groban’a dünyaca ünlü müzisyenlerle çalıştı; Avrupa, Amerika ve Yakın Doğu’da sayısız sahnede konserler verdi. Aralarında Londra’da Abbey Road, Metropolis ve Olympic Stüdyoları gibi tarihi mekanlarda stüdyo çalışmalarına katıldı ve BBC ve ITV kanalları için pek çok televizyon programında sayısız müzisyenle çalıştı. İngiltere’de Kraliyet Ailesi ve İngiltere Kraliçesi için konser verdi, rock grubu Muse ile 2013 yılında Brit Awards’ta beraber sahne aldı. Londra’da Indigo Strings, Siren String Quartet, Duolog, Noah Francis Johnson Band ve Apollo Strings ile devam eden konserlerinin yanı sıra 2014 yılında Istanbul’a taşındı ve kendi Elektro solo Cello projesi olan Cellosonics’i hayata geçirdi.
Nihan Demirkapı müzik eğitimine İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, Prof. Reşit Erzin (Viyolonsel) ve Tursunay Musabay (Piyano) ile başladı. 2008 yılında Yüksek Lisans’tan mezun olana dek aynı üniversitede eğitimine devam etti. Eğitim hayatı boyunca aralarında Yo Yo MA ve Erica Radermaher’in de (improvizasyon) bulunduğu birden fazla Masterclass’a katıldı. Müzik eğitimine devam ederken 1998-2003 yilları arasında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda aktif olarak görev aldı ve Alexandr Rudin, Fazıl Say, Idil Biret, Tuluyhan Uğurlu, Suna Kan, Gülsin Onay, Tedi Papavrami, Ilia Gringolts, Eva Lind, Anika Vaviç ve Eldar Iskenderov ile çalışma fırsatı elde etti.
Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde Cello ve Piyano öğretmenliğine başladı ve 2008 yılında da kurumun Müzik Bölümü Başkanlığı’na getirildi. Bu kapsamlı görev süresince okulun orkestrası, korosu ve konser organizasyonlarını yönetti. Bir taraftan da çalıştığı okulun dahil olduğu bir EU Commenius projesinde müzik direktörlüğü yaptı. Aynı sene Bakırköy’lü Sanatçılar Derneği’nde (BASAD) öğretmenliğe başladı ve İslam Manafov yönetimindeki Genç Senfoni Orkestrası’nda görev aldı.
Nihan 2009 yılında Londra’ya taşınıp, London Ocean International Orchestra’da Principal Cellist olarak çalışmaya, Indigo Strings ile pek çok organizasyonda görev almaya ve bir yandan da Siren Elektro Yaylı Kuartet ile birlikte dünya çapında konserler vermeye başladı.
2010 yılında Hertfordshire Music Service’te çalışmaya başlayıp, Watford School of Music, St Albans Music School, Little Green Junior School ve Grubsers Academy’de Viyolonsel ve Piyano öğretmenliğine başladı. Bu süreç boyunca pek çok öğrencisi, Londra'da Royal College of Music, Watford School of Music ve Purcell School gibi prestijli müzik okullarına girmeye hak kazandı. Nihan, bunu takip eden sene özel derslerin yanı sıra, ABRSM, London College of Music ve Trinity Guildhall müzik sınavlarına öğrenci hazırlamaya ve sınavlarda profesyonel korrepetitatör (Piyano eslikçi) olarak çalışmaya başladı. Herts Music Service bünyesinde pedogojik CPD eğitimi aldı ve birden fazla ilgili sertifika programına katıldı.
 

Nihan 2014 yılında İstanbul'a taşındıktan sonra Sabancı Üniversitesi'nde başladığı ve 3 sene devam ettirdiği koro / orkestra ve cello eğitmenliğini sürdürürken; 2016 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyon Sertifika Programı'nı tamamladı. Cellist, 2018 yılından itibaren İstanbul Amerikan Robert Koleji bünyesinde Çello Kulübü Danışmanlığına devam etmekte; bir yandan kendi solo projesi kapsamında (www.cellosonics.com) ve TriOnStage grubu (www.trionstage.com) ile konserler vermektedir.

Nihan is a freelance cellist living in Istanbul with a wealth of international experience. She performs music from classical to pop, world music to singer/songwriter and also writes, arranges and records strings in her own studio setup. She makes regular appearances on TV, records in some of the U.K’s and Turkey's top studios such as Abbey Road, Metropolis, Strongroom, Fortress Studios, The Fishfactory, Olympic Studios and is currently working as a solo cellist with her own project 'CelloSonics'. She has performed with such artists as Brian May, Rod Stewart, Gary Barlow, Michael Ball, Muse, Michael Bublé, Russell Watson, Katherine Jenkins, Olly Murs, Josh Groban, Laura Wright, Joe McElderry, Paddy Milner, Noah Francis, Andrea Begley, Professor Green, Emeli Sande, The Wanted, The Tenors, Ömer Faruk Tekbilek and Emaline Delapaix.

Nihan began her Cello studies at the State Conservatory, Istanbul Mimar Sinan Fine Arts University in Istanbul, Turkey with Prof. Resit Erzin and in 2008 received her Masters Degree in Cello performing. 

During 1998-2003 she gave many concerts with the Cemal Resit Rey Symphony Orchestra and played with Alexandr Rudin, Fazil Say, Idil Biret, Tuluyhan Uğurlu, Suna Kan and Gulsin Onay, Tedi Papavrami, İlia Gringolts, Eva Lind, Anika Vavic and Eldar Iskenderov.

Nihan was Principal Cellist for the Metropol Symphony Orchestra in Istanbul for 7 years backing artists such as Alessandro Safina, Patrizio Buanne, Al Bano, Emma Shaplin, Gino Castelli.

She has joined many masterclasses during her studies and had the chance to work with Yo Yo Ma and Erica Radermaher in Improvisation.

Nihan first started teaching in 2002 as a private tutor and then in 2007 began teaching full time at the Adiguzel Fine Arts College in Istanbul. This involved teaching individual instrument lessons and group workshops, classroom teaching, conducting the school orchestra and directing school bands and chamber music groups. Her multitasking and organisational skills were essential in getting her the director of music position at the same school. She organised exams, concerts, tours and also raised awareness for the EU Commenius ‘Stop Child Abuse’ Project. In 2008 she started teaching Cello at BASAD Private Arts School and had students ranging from 7-50 years of age.

 

After moving to London in 2009, she started working for the Hertfordshire Music Service and became a Cello and Piano tutor at Watford School of Music, St Albans Music School, Grubsers Academy and Little Green Junior School. Many students of Nihan got the chance to study at the prestigious music schools in London such as Royal College of Music, Watford School of Music ve Purcell School. As well as private lessons, she prepared students for the ABRSM and Trinity Guildhall Music Exams and worked as a professional accompanist.

 

After moving back to Istanbul, she started working as a cello tutor and choir conductor at Sabancı University for 3 years and In 2016 she completed pedagogical formation certificate program at Yıldız Teknik University. In 2018 she started working as Cello Club Instructor at American Robert College as well as playing all around the world  with TriOnStage (www.trionstage.com) and as a solo cellist (www.cellosonics.com).

bottom of page